Main > Pan American Games
1951
1955
1959
1963
1967
1971
1975
1979
1983
1987
1991
1995
1999
2003
2007
2011
2015
        
III Pan American Game, Chicago 1959
Men, Track
100 m
1 Ray Norton USA 10.3w  
2 Michael Agostini TRI 10.4w  
3 Enrique Figuerola CUB 10.5w  
4 Robert Poynter USA 10.5w  
5 Dennis Johnson JAM 10.6w  
6 Rafael Romero VEN 10.7w  
7 Bill Woodhouse USA 10.7w  
8 Santiago Plaza MEX 10.8w  
200 m
1 Ray Norton USA 20.6w  
2 Lester Carney USA 21.1w  
3 Michael Agostini TRI 21.1w  
4 Vance Robinson USA 21.2w  
5 Ramón Vega PUR 21.3w  
6 Basil Ince TRI 21.6w  
400 m
1 George Kerr JAM 46.1  
2 Basil Ince TRI 46.4  
3 Malcolm Spence JAM 46.6  
4 Dave Mills USA 46.7  
5 Ivan Rodriguez PUR 47.0  
6 Jack Yerman USA 47.9  
800 m
1 Thomas Murphy USA 1.49.4  
2 George Kerr JAM 1.49.4  
3 Tony Seth GUY 1.49.7  
4 Melville Spence JAM 1.50.0  
5 Ernie Cunliffe USA 1.51.5  
6 Stan Worsfold CAN 1.52.4  
7 Siegmar Ohlemann CAN 1.53.0  
1500 m
1 Dyrol Burleson USA 3.49.1  
2 Jim Grelle USA 3.49.9  
3 Ed Moran USA 3.50.1  
4 Ramón Sandoval CHI 3.51.9  
5 Randy Matson CAN 3.54.0  
6 José Luna MEX 3.58.1  
7 Ralph Gomes GUY 4.00.5  
8 Alfredo Tinoco MEX 4.01.1  
5000 m
1 Bill Dellinger USA 14.28.4  
2 Osvaldo Suárez ARG 14.28.6  
3 Doug Kyle CAN 14.33.0  
4 Alfredo Tinoco MEX 14.43.8  
5 George De Peana GUY 14.57.0  
6 Eligio Galicia MEX N/A  
7 Domingo Amaisón ARG 15.03.0  
8 Ricardo Vidal CHI N/A  
10000 m
1 Osvaldo Suárez ARG 30.17.2  
2 Doug Kyle CAN 30.18.0  
3 Bob Soth USA 30.21.8  
4 George De Peana GUY 31.16.0  
5 Gordon Dickson CAN 31.18.0  
6 Alex Breckenridge USA 31.18.6  
7 Ricardo Vidal CHI 31.35.7  
8 Luis Sandoval ARG 31.42.8  
Marathon (42.195 km.)
1 John Kelley USA 2.27.54  
2 James Green USA 2.32.17  
3 Gordon Dickson CAN 2.36.19  
4 Al Confalone USA 2.38.53  
5 Juan Silva CHI 2.42.35  
6 Macario Subuyi GUM 2.42.39  
7 Walter Lemos ARG 2.49.19  
8 Salvador Torres MEX 3.13.38  
110 m Hurdles
1 Hayes Jones USA 13.6w  
2 Lee Calhoun USA 13.7w  
3 Elias Gilbert USA 14.0w  
4 Evaristo Iglesias CUB 14.6w  
5 Lázaro Betancourt CUB 14.6w  
6 Wilson Carneiro BRA 14.9w  
7 Ijoel da Silva BRA N/A  
8 Cliff Murray GUY N/A  
400 m Hurdles
1 Joshua Culbreath USA 51.2  
2 Dick Howard USA 51.3  
3 Clifton Cushman USA 53.0  
4 Anubes da Silva BRA 53.1  
5 Ulisses dos Santos BRA 53.2  
6 Víctor Maldonado VEN 53.4  
3000 m Steeplechase
1 Philip Coleman USA 8.56.4  
2 Charles Jones USA 8.56.6  
3 Alfredo Tinoco MEX 8.58.0  
4 Sebastião Mendes BRA 9.02.2  
5 George Young USA 9.07.8  
6 Alberto Ríos ARG 9.08.0  
7 Domingo Amaisón ARG N/A  
8 Francisco Allen CHI N/A  
Relays
4 x 100 m
1 United States 40.4  
  Norton, Poynter, Woodhouse, Jones  
2 Venezuela 41.1  
  Romero, Romero, Bonas, Murad  
3 Trinidad & Tobago 41.6  
  Bertrand, Johnson, Jackson, Agostini  
4 Brazil 41.6  
5 Puerto Rico 41.7  
6 Canada 41.9  
4 x 400 m
1 Trinidad & Tobago 3.05.3  
  Spence, Kerr, Spence, Ince  
2 United States 3.05.8  
  Culbreath, Mills, Yerman, Southern  
3 Puerto Rico 3.12.4  
  Vega, Cains, Rivera, Rodríguez  
4 Brazil 3.16.1  
5 Mexico 3.18.0  
6 Canada 3.18.3