Track and Field Statistics
Main
Top 25 Lists - 1976
1891
1892
1893
1894
1895
1896
1897
1898
1899
1900
1901
1902
1903
1904
1905
1906
1907
1908
1909
1910
1911
1912
1913
1914
1915
1916
1917
1918
1919
1920
1921
1922
1923
1924
1925
1926
1927
1928
1929
1930
1931
1932
1933
1934
1935
1936
1937
1938
1939
1940
1941
1942
1943
1944
1945
1946
1947
1948
1949
1950
1951
1952
1953
1954
1955
1956
1957
1958
1959
1960
1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970
1971
1972
1973
1974
1975
1976
1977
1978
1979
1980
1981
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
Men
Women
1976
Track
Field
100 y
1
Harvey Glance
USA
9.2
2
Ralph Smith
USA
9.3
2
Johnny Jones
USA
9.3
2
Houston McTear
USA
9.3
2
Michael Kee
USA
9.3
2
Cuthbert Jacobs
ANT
9.3
2
Calvin Raley
USA
9.3
2
Curtis Dickey
USA
9.3
2
Donald Merrick
USA
9.3
2
Johnny Williams
USA
9.3
100 m
1
Hasely Crawford
TRI
10.06
2
Donald Quarrie
JAM
10.07
3
Harvey Glance
USA
10.11
4
Valeriy Borzov
URS
10.14
5
Steve Riddick
USA
10.15
6
Houston McTear
USA
10.16
7
Zenon Licznerski
POL
10.22
7
Klaus-Dieter Kurrat
GDR
10.22
9
Johnny Jones
USA
10.23
10
Christer Garpenborg
SWE
10.25
200 m
1
Millard Hampton
USA
20.10
2
Dwayne Evans
USA
20.22
2
Donald Quarrie
JAM
20.22
4
Pietro Mennea
ITA
20.23
5
Wardell Gilbreath
USA
20.27
6
Larry Jackson
USA
20.33
7
Mark Lutz
USA
20.42
8
Dwayne Strozier
USA
20.43
9
Laverne Smith
USA
20.44
10
Steve Riddick
USA
20.45
400 m
1
Alberto Juantorena
CUB
44.26
2
Fred Newhouse
USA
44.40
3
Maxie Parks
USA
44.82
4
Herman Frazier
USA
44.95
5
Ken Randle
USA
44.99
6
Alfons Brijdenbach
BEL
45.04
7
Robert Taylor
USA
45.11
8
David Jenkins
GBR
45.20
9
Dele Ndubuisi Udo
NGR
45.37
10
Maurice Peoples
USA
45.38
800 m
1
Alberto Juantorena
CUB
1.43.50
2
Michael Boit
KEN
1.43.57
3
Ivo Van Damme
BEL
1.43.86
4
Rick Wohlhuter
USA
1.44.12
5
Willi Wülbeck
FRG
1.45.26
6
Carlo Grippo
ITA
1.45.3
7
Tom McLean
USA
1.45.34
8
Luciano Susanj
YUG
1.45.37
9
Steve Ovett
GBR
1.45.44
10
Vladimir Ponomaryev
URS
1.45.6
1500 m
1
John Walker
NZL
3.34.19
2
Thomas Wessinghage
FRG
3.34.77
3
Filbert Bayi
TAN
3.34.8
4
Danie Malan
RSA
3.35.98
5
Rodney Dixon
NZL
3.36.1
6
Paul-Heinz Wellmann
FRG
3.36.23
7
Ivo Van Damme
BEL
3.36.26
8
Rick Wohlhuter
USA
3.36.47
9
Dick Quax
NZL
3.36.69
10
Matt Centrowitz
USA
3.36.70
1 Mile
1
John Walker
NZL
3.53.07
2
Thomas Wessinghage
FRG
3.53.10
3
Eamonn Coghlan
IRL
3.55.07
4
Bronislaw Malinowski
POL
3.55.40
5
Graham Crouch
AUS
3.55.66
6
Rolf Gysin
SUI
3.55.89
7
Karl Fleschen
FRG
3.56.03
8
Anders Gärderud
SWE
3.56.04
9
Dick Quax
NZL
3.56.23
10
Paul-Heinz Wellmann
FRG
3.56.26
5000 m
1
Dick Quax
NZL
13.13.10
2
Klaus-Peter Hildenbrand
FRG
13.13.69
3
Enn Sellik
URS
13.17.2
4
Rodney Dixon
NZL
13.17.27
5
Anders Gärderud
SWE
13.17.59
6
Bronislaw Malinowski
POL
13.17.69
7
Boris Kuznetsov
URS
13.18.0
8
Lasse Orimus
FIN
13.18.19
9
Duncan MacDonald
USA
13.19.40
10
Brendan Foster
GBR
13.20.34
10000 m
1
Lasse Viren
FIN
27.40.38
2
Carlos Lopes
POR
27.42.65
3
Dick Quax
NZL
27.46.08
4
Marc Smet
BEL
27.48.50
5
Garry Bjorklund
USA
27.49.77
6
Brendan Foster
GBR
27.53.70
7
Pekka Päivärinta
FIN
27.54.43
8
Frank Shorter
USA
27.55.45
9
Franco Fava
ITA
27.55.61
10
Victor Mora
COL
27.55.72
Marathon (42.195 km.)
1
Waldemar Cierpinski
GDR
2.09.55
2
Bill Rodgers
USA
2.10.10
sh
3
Frank Shorter
USA
2.10.46
4
Karel Lismont
BEL
2.11.13
5
Don Kardong
USA
2.11.16
6
Veli Balli
TUR
2.11.30
sh
7
Giuseppe Cindolo
ITA
2.11.51
8
Leonid Moseyev
URS
2.12.20
9
Gabashane Rakabaele
RSA
2.12.33
10
Jerome Drayton
CAN
2.12.35
110 m Hurdles
1
Guy Drut
FRA
13.30
2
Frank Siebeck
GDR
13.33
2
Alejandro Casanas
CUB
13.33
4
Willie Davenport
USA
13.38
5
Charles Foster
USA
13.41
6
Thomas Munkelt
GDR
13.44
7
Thomas Hill
USA
13.46
8
Viktor Myasnikov
URS
13.50
9
James Owens
USA
13.56
10
Gary Burl
USA
13.57
400 m Hurdles
1
Edwin Moses
USA
47.64
2
Quentin Wheeler
USA
48.55
2
Tom Andrews
USA
48.55
4
Jim Bolding
USA
48.57
5
John Akii-Bua
UGA
48.58
6
Mike Shine
USA
48.69
7
Ralph Mann
USA
48.77
8
Alan Pascoe
GBR
48.93
9
Wesley Williams
USA
49.00
10
Yevgeniy Gavrilenko
URS
49.02
3000 m Steeplechase
1
Anders Gärderud
SWE
8.08.02
2
Bronislaw Malinowski
POL
8.09.11
3
Frank Baumgartl
GDR
8.10.36
4
Tapio Kantanen
FIN
8.12.60
5
Dan Glans
SWE
8.15.32
6
Gheorhe Cefan
ROU
8.16.10
7
Michael Karst
FRG
8.18.36
8
Dennis Coates
GBR
8.18.95
9
Gerd Frähmcke
FRG
8.19.44
10
Antonio Campos
ESP
8.21.00