Track and Field Statistics
Main
Top 25 Lists - 1958
1891
1892
1893
1894
1895
1896
1897
1898
1899
1900
1901
1902
1903
1904
1905
1906
1907
1908
1909
1910
1911
1912
1913
1914
1915
1916
1917
1918
1919
1920
1921
1922
1923
1924
1925
1926
1927
1928
1929
1930
1931
1932
1933
1934
1935
1936
1937
1938
1939
1940
1941
1942
1943
1944
1945
1946
1947
1948
1949
1950
1951
1952
1953
1954
1955
1956
1957
1958
1959
1960
1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970
1971
1972
1973
1974
1975
1976
1977
1978
1979
1980
1981
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
Men
Women
1958
Track
Field
100 y
1
Ray Norton
USA
9.3
2
Eugene White
USA
9.4
2
John Moon
USA
9.4
2
David Sime
USA
9.4
2
Dee Givens
USA
9.4
2
John Luxon
RSA
9.4
w?A
2
Ira Murchison
USA
9.4
2
Hayes Jones
USA
9.4
2
Bobby Morrow
USA
9.4
2
Keith Gardner
JAM
9.4
100 m
1
Heinz Fütterer
FRG
10.2
1
Armin Hary
FRG
10.2
1
Manfred Germar
FRG
10.2
1
Ira Murchison
USA
10.2
1
Edward Collymore
USA
10.2
1
Michael Agostini
CAN
10.2
7
Marian Foik
POL
10.3
7
Zenon Baranowski
POL
10.3
7
Jocelyn Delecour
FRA
10.3
7
Keith Gardner
JAM
10.3
200 m
1
Edward Collymore
USA
20.6
*
1
Manfred Germar
FRG
20.6
3
Orlando Hazley
USA
20.7
*
3
Lester Carney
USA
20.7
*
5
Jose Telles da Conceicao
BRA
20.8
5
Ira Murchison
USA
20.8
*str
5
Keith Gardner
JAM
20.8
*str
5
Dee Givens
USA
20.8
*str
5
Bobby Morrow
USA
20.8
*
5
Ray Norton
USA
20.8
*
400 m
1
Glenn Davis
USA
45.4
*
2
Edward Southern
USA
45.5
*
3
Charles Jenkins
USA
45.8
*
4
Malcolm Spence
RSA
46.0
5
George Kerr
JAM
46.1
*
6
Keith Gardner
JAM
46.3
*
6
Dave Mills
CAN
46.3
*
6
Jack Yerman
USA
46.3
*
6
Milkha Singh
IND
46.3
*
6
John Wrighton
GBR
46.3
800 m
1
Herbert Elliott
AUS
1.46.6
*
2
Zbigniew Makomaski
POL
1.46.7
3
Tom Courtney
USA
1.46.8
3
Paul Schmidt
FRG
1.46.8
5
Tadeusz Kazimierski
POL
1.46.9
6
Herbert Missalla
FRG
1.47.0
6
Brian Hewson
GBR
1.47.0
6
Michael Rawson
GBR
1.47.0
9
Christian Wägli
SUI
1.47.5
10
Audun Boysen
NOR
1.47.6
1500 m
1
Herbert Elliott
AUS
3.36.0
2
Murray Halberg
NZL
3.38.8
3
Stanislav Jungwirth
TCH
3.39.0
4
Arne Hamarsland
NOR
3.39.8
5
Istvan Rózsavölgyi
HUN
3.40.0
6
Olavi Vuorisalo
FIN
3.40.8
7
Dan Waern
SWE
3.40.9
8
Lajos Kovacs
HUN
3.41.1
8
Brian Hewson
GBR
3.41.1
8
Stefan Lewandowski
POL
3.41.1
1 Mile
1
Herbert Elliott
AUS
3.54.5
2
Mervyn Lincoln
AUS
3.55.9
3
Ronald Delany
IRL
3.57.5
3
Murray Halberg
NZL
3.57.5
5
Albert Thomas
AUS
3.58.6
6
Brian Hewson
GBR
3.58.9
7
Zbigniew Orywal
POL
3.59.7
8
Derek Ibbotson
GBR
4.00.0
8
Michael Blagrove
GBR
4.00.0
10
Laszlo Tabori
HUN
4.00.5
5000 m
1
Gordon Pirie
GBR
13.51.6
2
Kazimierz Zimny
POL
13.52.2
2
Miroslav Jurek
TCH
13.52.2
4
Zdzislaw Krzyszkowiak
POL
13.53.2
5
Peter Clark
GBR
13.53.8
6
Marian Jochman
POL
13.54.6
7
Sandor Iharos
HUN
13.57.2
8
Yevgeniy Zhukov
URS
13.57.8
9
Pyotr Bolotnikov
URS
13.58.8
10
Friedrich Janke
GDR
13.59.4
10000 m
1
Zdzislaw Krzyszkowiak
POL
28.56.0
2
Yevgeniy Zhukov
URS
28.58.6
3
Nikolay Pudov
URS
29.02.2
4
Stanley Eldon
GBR
29.02.8
5
Stanislaw Ozog
POL
29.03.2
6
John Merriman
GBR
29.03.8
7
Pyotr Bolotnikov
URS
29.04.4
8
Aleksey Desyatchikov
URS
29.05.4
9
Jozsef Kovacs
HUN
29.05.6
10
Lembit Virkus
URS
29.06.4
Marathon (42.195 km.)
1
Sergey Popov
URS
2.15.17
2
Li-tun Yung
CHN
2.19.55
3
Nikolay Rumyantsev
URS
2.20.07
4
Ivan Filin
URS
2.20.50
5
John J. Kelley
USA
2.20.56
6
Fred Norris
GBR
2.21.15
7
Chao-Hsing Cheng
CHN
2.21.29
8
Peter Wilkinson
GBR
2.21.40
9
Yu-Cheng Chang
CHN
2.21.43
10
Gordon Dickson
CAN
2.21.51
110 m Hurdles
1
Hayes Jones
USA
13.6
1
Ancel Robinson
USA
13.6
1
Elias Gilbert
USA
13.6
*
4
Martin Lauer
FRG
13.7
5
Anatoliy Mikhailov
URS
13.8
5
Keith Gardner
JAM
13.8
5
Stanko Lorger
YUG
13.8
5
Francis Washington
USA
13.8
*
9
Jacobus Swart
RSA
13.9
9
Gunther Brand
FRG
13.9
400 m Hurdles
1
Glenn Davis
USA
49.2
2
Gerhardus Potgieter
RSA
49.4
*
3
Joshua Culbreath
USA
50.3
*
3
Dave Lean
AUS
50.3
*
5
Willie Atterberry
USA
50.7
*
6
Helmut Janz
FRG
50.9
7
Yuriy Lituyev
URS
51.0
7
Per-Ove Trollsås
SWE
51.0
9
Francis Washington
USA
51.2
*
9
Martin Lauer
FRG
51.2
3000 m Steeplechase
1
Jerzy Chromik
POL
8.32.0
2
Zdzislaw Krzyszkowiak
POL
8.33.6
3
Semyon Rzhishchin
URS
8.35.6
4
Hans Hüneke
FRG
8.37.4
5
Hermann Buhl
GDR
8.37.6
6
Sergey Ponomaryev
URS
8.40.6
7
Philip Coleman
USA
8.40.8
7
Gyula Varga
HUN
8.40.8
9
Vlastimil Brlica
TCH
8.42.2
10
Vladimir Yevdokimov
URS
8.42.4