Main > Commonwealth Games
1930
1934
1938
1950
1954
1958
1962
1966
1970
1974
1978
1982
1986
1990
1994
1998
2002
2006
2010
2014
2018
        
XXXI Commonwealth Game, Gold Coast 2018
Men, Track
100 m
1 Akani Simbine RSA 10.03  
2 Henricho Bruintjies RSA 10.17  
3 Yohan Blake JAM 10.19  
4 Seye Ogunlewe NGR 10.19  
5 Kemar Hyman CAY 10.21  
6 Jason Rogers SKN 10.24  
7 Enoch Olaoluwa Adegoke NGR 10.35  
Adam Gemili ENG DNS  
200 m
1 Jereem Richards TTO 20.12  
2 Aaron Brown CAN 20.34  
3 Leon Reid NIR 20.55  
4 Clarence Munyai RSA 20.58  
5 Sydney Siame ZAM 20.62  
6 Kyle Greaux TTO 20.63  
7 Warren Weir JAM 20.71  
Zharnel Hughes ENG DQ  
400 m
1 Isaac Makwala BOT 44.35  
2 Baboloki Thebe BOT 45.09  
3 Javon Francis JAM 45.11  
4 Muhammed Anas Yahiya IND 45.31  
5 Bralon Taplin GRN 45.38  
6 Demish Gaye JAM 45.56  
7 Steven Solomon AUS 45.64  
Rusheen McDonald JAM DNF  
800 m
1 Wycliffe Kinyamal KEN 1:45.11  
2 Kyle Langford ENG 1:45.16  
3 Luke Mathews AUS 1:45.60  
4 Jake Wightman SCO 1:45.82  
5 Brad Mathas NZL 1:46.07  
6 Jonathan Kitilit KEN 1:46.12  
7 Joseph Deng AUS 1:47.20  
8 Nijel Amos BOT 1:48.45  
1500 m
1 Elijah Motonei Manangoi KEN 3:34.78  
2 Timothy Cheruiyot KEN 3:35.17  
3 Jake Wightman SCO 3:35.97  
4 Charles Da'Vall Grice ENG 3:37.43  
5 Jinson Johnson IND 3:37.86  
6 Jordan Williamsz AUS 3:38.34  
7 Kumari Taki KEN 3:38.74  
8 Chris O'Hare SCO 3:39.04  
5000 m
1 Joshua Kiprui Cheptegei UGA 13:50.83  
2 Mohammed Ahmed CAN 13:52.78  
3 Edward Pingua Zakayo KEN 13:54.06  
4 Thomas Ayeko UGA 13:54.78  
5 Stewart McSweyn AUS 13:58.96  
6 Phillip Kipyeko UGA 13:59.59  
7 James Sugira RWA 14:03.51  
8 Morgan McDonald AUS 14:11.37  
10000 m
1 Joshua Kiprui Cheptegei UGA 27:19.62 GR
2 Mohammed Ahmed CAN 27:20.56  
3 Rodgers Kwemoi KEN 27:28.66  
4 Jacob Kiplimo UGA 27:30.25  
5 Jake Robertson NZL 27:30.90  
6 Stephen Mokoka RSA 27:44.58  
7 Timothy Toroitich UGA 27:47.35  
8 Jonathan Muia Ndiku KEN 27:56.24  
Marathon (42.195 km.)
1 Michael Shelley AUS 2:16:46  
2 Munyo Solomon Mutai UGA 2:19:02  
3 Robbie Simpson SCO 2:19:36  
4 Kevin Seaward NIR 2:19:54  
5 Liam Adams AUS 2:21:08  
6 Paulus Iiyambo NAM 2:22:39  
7 Alex Chesakit UGA 2:23:06  
8 Lee Merrien GGY 2:24:10  
110 m Hurdles
1 Ronald Levy JAM 13.19  
2 Hansle Parchment JAM 13.22  
3 Nicholas Hough AUS 13.38  
4 Milan Trajkovic CYP 13.42  
5 Antonio Alkana RSA 13.49  
6 Andrew Pozzi ENG 13.53  
6 Shane Brathwaite BAR 13.53  
8 De'Jour Russell JAM 13.92  
400 m Hurdles
1 Kyron Mcmaster IVB 48.25  
2 Jeffery Gibson BAH 49.10  
3 Jaheel Hyde JAM 49.16  
4 Jack Green ENG 49.18  
5 Mohamed Rilwan Alowonle NGR 49.80  
6 Aron Kipchumba Koech KEN 50.02  
7 Andre Clarke JAM 50.08  
8 Nicholas Kiplagat Bett KEN 51.00  
3000 m Steeplechase
1 Conseslus Kipruto KEN 8:10.08 GR
2 Abraham Kibiwott KEN 8:10.62  
3 Amos Kirui KEN 8:12.24  
4 Matthew Hughes CAN 8:12.33  
5 Albert Chemutai UGA 8:19.89  
6 Jonathan Hopkins WAL 8:34.12  
7 Ieuan Thomas WAL 8:40.02  
8 Adam Kirk-Smith NIR 8:48.40  
20 km Road Walk
1 Dane Bird-Smith AUS 1:19:34 GR
2 Tom Bosworth ENG 1:19:38  
3 Samuel Ireri Gathimba KEN 1:19:51  
4 Benjamin Thorne CAN 1:20:49  
5 Quentin Rew NZL 1:21:47  
6 Manish Singh IND 1:22:22  
7 Callum Wilkinson ENG 1:22:35  
8 Evan Dunfee CAN 1:23:26  
Relays
4 x 100 m
1 England 38.13  
  R.Arthur, Z.Hughes, R.Kilty, H.Aikines-Aryeetey  
2 South Africa 38.24  
  H.Bruintjies, E.Erasmus, A.Jobodwana, A.Simbine  
3 Jamaica 38.35  
  E.Clarke, O.Bailey, W.Weir, Y.Blake  
4 Australia 38.58  
5 Barbados 39.04  
6 Sri Lanka 39.08  
7 Malaysia 39.37  
Nigeria DQ  
4 x 400 m
1 Botswana 3:01.78  
  L.Maotoanong, B.Thebe, O.Nkobolo, I.Makwala  
2 The Bahamas 3:01.92  
  O.Ferguson, T.Smith, S.Newbold, A.Russell  
3 Jamaica 3:01.97  
  J.Gayle, D.Gayle, J.Rose, J.Francis  
4 Trinidad & Tobago 3:02.85  
5 Fiji 3:15.10  
6 Turks and Caicos Islands 3:16.39  
India DNF  
Kenya DQ