Main > Commonwealth Games
1930
1934
1938
1950
1954
1958
1962
1966
1970
1974
1978
1982
1986
1990
1994
1998
2002
2006
2010
2014
2018
        
XI Commonwealth Game, Edmonton 1978
Women, Track
100 m
1 Sonia Lannaman ENG 11.27w  
2 Raelene Boyle AUS 11.35w  
3 Denise Robertson AUS 11.37w  
4 Hannah Afriyie GHA 11.38w  
5 Beverly Goddard ENG 11.40w  
6 Patti Loverock CAN 11.40w  
7 Lelieth Hodges JAM 11.47w  
8 Wendy Clarke ENG 11.48w  
200 m
1 Denise Robertson AUS 22.82w  
2 Sonia Lannaman ENG 22.89w  
3 Colleen Beazley AUS 22.93w  
4 Beverly Goddard ENG 22.95w  
5 Kathryn Smallwood ENG 22.96w  
6 Helen Golden SCO 23.28w  
7 Patti Loverock CAN 23.47w  
8 Linda McCurry NIR 23.71w  
400 m
1 Donna Hartley ENG 51.69  
2 Verona Bernard ENG 52.94  
3 Beth Nail AUS 53.06  
4 Jocelyn Hoyte-Smith ENG 53.22  
5 June Griffith GUY 53.25  
6 Karen Williams SCO 53.66  
7 Helen Blake JAM 54.15  
8 Maxine Corcoran AUS 54.46  
800 m
1 Judy Canty AUS 2.02.82  
2 Tekla Chemabwai KEN 2.02.87  
3 Jane Colebrook ENG 2.03.10  
4 Elizabeth Barnes ENG 2.03.41  
5 Francine Gendron CAN 2.04.02  
6 Evelyn McMeekin SCO 2.04.10  
7 Anne Mackie-Morelli CAN 2.04.16  
8 Charlene Rendina AUS 2.04.82  
1500 m
1 Mary Stewart ENG 4.06.34  
2 Christine Benning ENG 4.07.53  
3 Penny Werthner CAN 4.08.14  
4 Christine McMeekin SCO 4.12.43  
5 Hilary Hollick WAL 4.12.72  
6 Alison Wright NZL 4.12.93  
7 Francine Gendron CAN 4.16.88  
8 Angela Cook AUS 4.17.30  
3000 m
1 Paula Fudge ENG 9.12.95  
2 Heather Thomson NZL 9.20.69  
3 Ann Ford ENG 9.24.05  
4 Shauna Miller CAN 9.30.75  
5 Nancy Rooks-Tinari CAN 9.34.14  
6 Angela Cook AUS 9.43.56  
7 Mwinga Mwanjala TAN 9.49.98  
8 Rose Thompson KEN 10.00.46  
100 m Hurdles
1 Lorna Boothe ENG 12.98w  
2 Shirley Strong ENG 13.08w  
3 Sharon Colyear ENG 13.17w  
4 Elaine Davidson SCO 13.76w  
5 Gail Wooten NZL 13.77w  
6 Sharon Lane CAN 13.88w  
7 Diane Jones CAN 14.11w  
8 June Caddle BAR 14.13w  
Relays
4 x 100 m
1 England 43.70  
  Goddard, Smallwood, Colyear, Lannaman  
2 Canada 44.26  
  M.Bailey, Loverock, Howe, A.Bailey  
3 Australia 44.78  
  Gelle, Boyd, Beazley, Jacenko  
4 New Zealand 45.06  
5 Jamaica 45.75  
6 Trinidad & Tobago 45.80  
7 Scotland 45.91  
The Gambia DNS  
Bermuda DNS  
4 x 400 m
1 England 3.27.19  
  Kennedy, Hoyte, Elder, Hartley  
2 Australia 3.28.65  
  Peckham, Boyd, Corcoran, Nail  
3 Canada 3.35.83  
  Stride, Campbell, Mackie-Morelli, Campbell  
4 Scotland 3.36.52  
5 Ghana 3.37.12  
6 Jamaica 3.37.92