Main > Commonwealth Games
1930
1934
1938
1950
1954
1958
1962
1966
1970
1974
1978
1982
1986
1990
1994
1998
2002
2006
2010
2014
2018
        
XI Commonwealth Game, Edmonton 1978
Men, Track
100 m
1 Donald Quarrie JAM 10.03w  
2 Allan Wells SCO 10.07w  
3 Hasely Crawford TRI 10.09w  
4 James Gilkes GUY 10.15w  
5 Mike McFarlane ENG 10.29w  
6 Paul Narracott AUS 10.31w  
7 Christopher Brathwaite TRI 10.32w  
8 Ernest Obeng GHA 10.34w  
200 m
1 Allan Wells SCO 20.12w  
2 James Gilkes GUY 20.18w  
3 Colin Bradford JAM 20.43w  
4 Paul Narracott AUS 20.74w  
5 Floyd Brown JAM 20.79w  
6 Rick Hopkins AUS 20.88w  
7 Trevor Hoyte ENG 20.90w  
8 Calvin Dill BER 21.07w  
400 m
1 Richard Mitchell AUS 46.34  
2 Joseph Coombs TRI 46.54  
3 Glenn Bogue CAN 46.63  
4 Michael Solomon TRI 46.97  
5 Glen Cohen ENG 46.99  
6 Richard Ashton ENG 47.32  
7 Frederick Sowerby ANT 47.51  
8 Brian Saunders CAN 48.01  
800 m
1 Michael Boit KEN 1.46.39  
2 Seymour Newman JAM 1.47.30  
3 Peter Lemashon KEN 1.47.57  
4 Chum Darvall AUS 1.47.74  
5 Garry Cook ENG 1.48.06  
6 Halidu Zinentah GHA 1.48.15  
7 John Higham AUS 1.48.90  
8 Glen Grant WAL 1.49.32  
1500 m
1 David Moorcroft ENG 3.35.48  
2 Filbert Bayi TAN 3.35.59  
3 John Robson SCO 3.35.60  
4 Frank Clement SCO 3.35.66  
5 Wilson Waigwa KEN 3.37.49  
6 Glen Grant WAL 3.38.05  
7 Richard Tuwei KEN 3.40.51  
8 Rodney Dixon NZL 3.41.34  
5000 m
1 Henry Rono KEN 13.23.04  
2 Michael Musyoki KEN 13.29.92  
3 Brendan Foster ENG 13.31.35  
4 Mike McLeod ENG 13.33.20  
5 Suleiman Nyambui TAN 13.34.08  
6 Nate Muir SCO 13.34.94  
7 Anthony Simmons WAL 13.39.81  
8 Rodney Dixon NZL 13.43.69  
10000 m
1 Brendan Foster ENG 28.13.65  
2 Michael Musyoki KEN 28.19.14  
3 Mike McLeod ENG 28.34.30  
4 David Black ENG 28.37.90  
5 Suleiman Nyambui TAN 28.56.65  
6 Anthony Simmons WAL 29.01.23  
7 Joel Cheruiyot KEN 29.20.15  
8 Allister Hutton SCO 29.30.68  
Marathon (42.195 km.)
1 Gidamis Shahanga TAN 2.15.40  
2 Jerome Drayton CAN 2.16.14  
3 Paul Bannon CAN 2.16.52  
4 Kevin Ryan NZL 2.17.16  
5 Greg Hannon NIR 2.17.25  
6 Paul Ballinger NZL 2.17.46  
7 Richard Mabuza SUI 2.19.49  
8 Mike Critchley WAL 2.19.51  
110 m Hurdles
1 Berwyn Price WAL 13.70w  
2 Max Binnington AUS 13.73w  
3 Warren Parr AUS 13.73w  
4 Fatwell Kimaiyo KEN 13.75w  
5 Philip Sang KEN 13.97w  
6 Phil Mills NZL 14.09w  
7 Ross Pownall NZL 14.18w  
8 Don Wright AUS 14.31w  
400 m Hurdles
1 Daniel Kimaiyo KEN 49.48  
2 Garry Brown AUS 50.04  
3 Alan Pascoe ENG 50.09  
4 Peter Kipchumba KEN 50.50  
5 William Koskei KEN 50.69  
6 Clive Barriffe JAM 51.50  
7 Gary Oakes ENG 51.60  
8 Phil Mills NZL 52.01  
3000 m Steeplechase
1 Henry Rono KEN 8.26.54  
2 James Munyala KEN 8.32.21  
3 George Kiprotich Rono KEN 8.34.07  
4 Euan Robertson NZL 8.41.32  
5 Howard Healey NZL 8.43.75  
6 Dennis Coates ENG 8.47.35  
7 Tony Staynings ENG 8.48.87  
8 Ian Gilmour SCO 8.49.68  
30 km Road Walk
1 Olly Flynn ENG 2.22.04  
2 Willi Sawall AUS 2.22.59  
3 Tim Erickson AUS 2.26.34  
4 Brian Adams ENG 2.29.42  
5 Amos Seddon ENG 2.29.58  
6 Helmut Boeck CAN 2.31.21  
7 Graham Seatter NZL 2.31.49  
8 Graham Young IOM 2.33.15  
Relays
4 x 100 m
1 Scotland 39.24  
  Jenkins, Wells, Sharp, McMaster  
2 Trinidad & Tobago 39.29  
  Noel, Crawford, Brathwaite, Serrette  
3 Jamaica 39.33  
  Quarrie, Bradford, Heywood, Brown  
4 Canada 39.60  
5 Ghana 39.73  
6 England 40.05  
7 Australia 40.24  
8 Bermuda 40.33  
4 x 400 m
1 Kenya 3.03.54  
  Njiri, Kimaiyo, Koskei, Ngetich  
2 Jamaica 3.04.00  
  Barriffe, Cameron, Bradford, Brown  
3 Australia 3.04.23  
  Higham, Darvall, Brown, Mitchell  
4 Canada 3.05.94  
5 Trinidad & Tobago 3.06.72  
6 Scotland 3.07.73  
7 Antigua 3.10.45  
8 England DSQ