Main > Commonwealth Games
1930
1934
1938
1950
1954
1958
1962
1966
1970
1974
1978
1982
1986
1990
1994
1998
2002
2006
2010
2014
2018
        
II Commonwealth Game, London 1934
Men, Track
100 y
1 Arthur Sweeney ENG 10.0  
2 Marthinus Theunissen RSA 10.0  
3 Ian Young SCO 10.1  
4 George Saunders ENG N/A  
5 Robin Murdoch SCO N/A  
6 Howard Yates AUS N/A  
220 y
1 Arthur Sweeney ENG 21.9  
2 Marthinus Theunissen RSA 22.0  
3 Walter Rangeley ENG 22.1  
4 Robin Murdoch SCO N/A  
5 Ian Young SCO N/A  
6 Frank Nicks CAN N/A  
440 y
1 Godfrey Rampling ENG 48.0  
2 William Roberts ENG 48.5  
3 Crew Stoneley ENG 48.6  
4 Bill Fritz CAN N/A  
5 John Addison CAN N/A  
6 Alan Hunter SCO N/A  
880 y
1 Philip Edwards GUY 1.54.2  
2 Willie Botha RSA 1.55.5  
3 Hamish Stothard SCO 1.55.6  
4 John Powell ENG N/A  
5 Jerry Sampson CAN N/A  
6 Jack Cooper ENG N/A  
1 Mile
1 Jack Lovelock NZL 4.12.8  
2 Sydney Wooderson ENG 4.13.4  
3 Jerry Cornes ENG 4.13.6  
4 Aubrey Reeve ENG N/A  
5 Robert Graham SCO N/A  
6 Les Wade CAN N/A  
Horace Craske ENG N/A  
Ken Harris WAL N/A  
3 Miles
1 Walter Beavers ENG 14.32.6  
2 Cyril Allen ENG 14.37.8  
3 J. Alex Burns ENG 14.45.4  
4 Robert Rankine CAN N/A  
5 Jack Parker NIR N/A  
6 Harold Thompson RSA N/A  
7 Jackie Laidlaw SCO N/A  
8 Lloyd Longman CAN N/A  
6 Miles
1 Arthur Penny ENG 31.00.6  
2 Robert Rankine CAN 31.02.4  
3 Arthur Furze ENG 31.03.6  
4 Jack Holden ENG N/A  
5 John Potts ENG N/A  
6 Ray Oliver CAN N/A  
7 Lloyd Longman CAN N/A  
Mannie Dookie TRI DNF  
Marathon (42.195 km.)
1 Harold Webster CAN 2.40.36  
2 Donald Robertson SCO 2.45.08  
3 Duncan Wright SCO 2.56.20  
4 Harry Wood ENG 2.58.41  
5 Percy Wyer CAN 3.00.40  
6 Wilf Short WAL 3.02.56  
7 Reg Nicholls ENG 3.05.23  
Laurie Weatherill ENG N/A  
110 m Hurdles
1 Donald Finlay ENG 15.2  
2 Jim Worrall CAN 15.5  
3 Ashleigh Pilbrow ENG 15.7  
4 Arthur Ravensdale CAN N/A  
5 John Gabriel ENG N/A  
Snaar Viljoen RSA DNF  
400 m Hurdles
1 Alan Hunter SCO 55.2  
2 Charles Reilly AUS 55.8  
3 Ralph Brown ENG 56.0  
4 Jim Worrall CAN N/A  
5 John Stone ENG N/A  
6 Ashleigh Pilbrow ENG N/A  
3000 m Steeplechase
1 Stanley Scarsbrook ENG 10.23.4  
2 Thomas Evenson ENG 10.25.8  
3 George Bailey ENG N/A  
4 Pat Campbell ENG N/A  
5 Earl Moore CAN N/A  
6 Walter Gunn SCO N/A  
Relays
4 x 110 y
1 England 42.2  
  Davis, Saunders, Rangeley, Sweeney  
2 Canada 42.5  
  Pearson, Nicks, Poole, Christie  
3 Scotland 43.0  
  Turner, Brownlee, Murdoch, Young  
4 Australia N/A  
5 Bermuda N/A  
6 India N/A  
4 x 440 y
1 England 3.16.8  
  Rathbone, Blake, Stoneley, Rampling  
2 Canada 3.17.4  
  Fritz, Addison, Scott, Lewis  
3 Scotland N/A  
  Wallace, Wylde, Stothard, Hunter